kada-reikalinga-logopedo-pagalbaVaiko kalbos raida labai individuali. Lėčiau vaikų kalba gali plėtotis dėl daugelio priežasčių: paveldėjimo ypatumų, klausos susilpnėjimo, raidos sutrikimų, netinkamo kalbinio mikroklimato ir t.t.

Kada pradėti nerimauti? Tai priklauso nuo vaiko kalbos būklės: kaip vaikas kalba – garsais, garsiažodžiais ar žodžiais, sakinukais, kokia kalbos garsinė struktūra, kokius garsus taria taisyklingai, kokių netaria, kiek turtingas žodynas, kokie pasakojamosios kalbos gebėjimai.

Vaiko kalba ikimokykliniame amžiuje nuolat lavėja, vis taisyklingiau tariami garsai, tikslėja daugiaskiemenių žodžių tarimas, turtėja žodynas, sudėtingesnė tampa gramatinė kalbos sandara, plėtojasi rišlioji kalba. Fiziologinis šveplavimas baigiasi apie penktuosius metus, o tai reiškia, kad garsinė kalba pilnai susiformuoja. Nedideli nukrypimai nuo šios amžiaus ribos dar nerodo sutrikimo požymių.

Tačiau, jei jums atrodo, kad vaiko kalba nepakankamai išlavėjusi pagal amžių, sunkiai suprantama aplinkiniams, vaikas painioja garsus, netaria kai kurių ar daugelio garsų, ,,iškraipo” ar sutrumpina žodžius, nedelsdami ieškokite logopedo konsultacijos. Tik tuomet galėsite pasidžiaugti, kad be reikalo nerimaujate arba nustačius kalbos sutrikimus, bus suteikta logopedo pagalba.